Jazda na rowerze-jedną z najlepszych aktywności dla naszego układu ruchu. Dlaczego? Oto lista zalet.

  1. Home
  2. Ciekawostki
  3. Jazda na rowerze-jedną z najlepszych aktywności dla naszego układu ruchu. Dlaczego? Oto lista zalet.
ortopeda Rafał Mikusek-zalety jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to, oprócz pływania, jedna z najlepszych aktywności dla naszego układu ruchu. Jako ortopeda mogę z całą odpowiedzialnością potwierdzić, że ten sport jest dla większości ludzi bezpieczny i ma całą masę zalet. Jakich? Oto lista najważniejszych:

– jazda na rowerze ćwiczy całe kończyny dolne, mięśnie i stawy, w odciążeniu, czyli bez obciążania własną masą ciała. Jest to szczególnie ważne dla osób otyłych, mających problemy ze stawami kolanowymi lub biodrowymi. Jazda na rowerze to świetna forma aktywności także dla osób po operacjach stawu kolanowego lub biodrowego

– rodzaj intensywności treningu każdy może dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. W trakcie rekreacyjnej jazdy na rowerze pobudzamy ruch w stawach i lekko ćwiczymy mięśnie. Z kolei intensywne pedałowanie na cięższych przerzutkach, oprócz generowania ruchu w stawach, dodatkowo wzmacnia mięśnie nóg, wyszczupla je i pomaga w pozbyciu się cellulitu, stymulując przepływ limfy.

– intensywna jazda to świetny trening kardio wzmacniający wydolność organizmu, tym samym zapobiegając chorobom układu krążenia (zawały, nadciśnienie tętnicze, itp.)

– przeprowadzone badania naukowe dowiodły, że osoby z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego lub biodrowego, regularnie uprawiające odpowiednio dobrany sport (na przykład jazdę na rowerze) miały o 30-40% mniejsze dolegliwości bólowe od osób nieuprawiających sportu.

– jest to sport dla każdego: dla osób wytrenowanych, jak i dla tych, którzy dopiero planują zacząć przygodę ze sportem

– świetna forma wspólnego spędzania czasu z rodziną

– w razie niepogody można jeździć na rowerze stacjonarnym – ma te same zalety do zwykły rower

 

Jeśli natomiast interesuje Cię temat wpływu aktywności fizycznej na utrzymanie zdrowych i mocnych kości, a co za tym idzie zapobieganiu osteoporozie, zapraszam do lektury TEGO  artykułu.

 

Tekst: Rafał Mikusek – ortopeda traumatolog