Trening przed nartami, czyli jak najlepiej przygotować się do sezonu narciarskiego?

  1. Home
  2. Ciekawostki
  3. Trening przed nartami, czyli jak najlepiej przygotować się do sezonu narciarskiego?

Trening przed nartami, czyli jak najlepiej przygotować się do sezonu narciarskiego?

Wielkimi krokami zbliża się zima, wraz z nią wyczekiwany sezon narciarski. Co zrobić, aby jak najlepiej przygotować się do jazdy na nartach i zmniejszyć ryzyko urazu? Jak powinien wyglądać trening przed nartami? Poniżej kilka przydatnych wskazówek:

  • Najlepiej dwa miesiące przed wyjazdem na narty rozpocznij trening przygotowawczy
  • Ćwicz regularnie 3 razy w tygodniu
  • Wzmocnij swoją wydolność stosując się do zasady: 3x30x130, czyli trening 3 razy w tygodniu, po co najmniej 30 minut, z taką intensywnością, aby osiągnąć tętno 130. Świetnym sportem, które pomoże nam osiągnąć te parametry jest np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, itp.
    Dobra wydolność u narciarza jest niezwykle istotna dla bezpiecznej i płynnej jazdy. Osoby mało aktywne na co dzień, o słabej wydolności, na stoku szybciej się męczą i łatwiej ulegają wypadkom.
  • Zadbaj o wzmocnienie mięśni, które są najbardziej obciążone podczas jazdy na nartach (czworogłowy uda, mięśnie kulszowo-goleniowe i mięśnie pośladkowe), a także odpowiadających za utrzymanie odpowiedniej pozycji zjazdowej (mięśnie brzucha i grzbietu).
    Wzmocnienie mięśni jest bardzo ważne, ponieważ mocniejsze mięśnie lepiej stabilizują stawy. Szczególny nacisk należy położyć zwłaszcza na ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy i mięśnie kulszowo-goleniowe, ponieważ to one odpowiadają za stabilizację stawu kolanowego, najbardziej obciążonego w trakcie jazdy na nartach.
  • Pamiętaj o rozciąganiu. To bardzo ważne! Niskie temperatury powodują, że mięśnie robią się sztywniejsze, wolniej reagują i zmniejsza się zakres ruchu. Regularny stretching przed sezonem narciarskim pomoże uelastycznić mięśnie i zwiększyć ruchomość stawów, tym samym zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Tydzień przed wyjazdem przerwij intensywny trening i wykonuj jedynie ćwiczenia rozciągające.

Poniżej dwa filmiki zawierające przykładowy zestaw ćwiczeń wzmacniających i rozciągających:

















Tekst: Rafał Mikusek – ortopeda traumatolog