Uszkodzenie łąkotki – najczęstsze schorzenie kolana wymagające operacji

  1. Home
  2. Ciekawostki
  3. Uszkodzenie łąkotki – najczęstsze schorzenie kolana wymagające operacji

Uszkodzenie łąkotki – najczęstsze schorzenie kolana wymagające operacji

Jako lekarz ortopeda mam cały przekrój różnych schorzeń ortopedycznych z jakimi przychodzą do mnie pacjenci. Jednak statystycznie najwięcej pacjentów zgłasza się z powodu uszkodzenia łąkotek. Najczęściej uszkodzeniu ulega łąkotka przyśrodkowa (w kolanie są dwie łąkotki: przyśrodkowa i boczna).

Objawy
Jeśli Twoje kolano boli przy zginaniu, np. kucaniu – jest spora szansa, że masz uszkodzoną łąkotkę przyśrodkową. Jeśli pobolewa Cię boczna strona kolana – może to być uszkodzenie łąkotki bocznej. Inne objawy przy uszkodzeniu łąkotki to np. uczucie przeskakiwania i „klikania” w stawie. Niektórzy mają odczucie podwichania się stawu kolanowego.

Nie należy takich objawów lekceważyć i zwlekać z wizytą u ortopedy, gdyż nieleczone uszkodzenie łąkotki prowadzi do uszkodzenie chrząstki stawowej.

Diagnostyka

Lekarz na wizycie powinien zbadać kolano (co niestety nie jest normą) i zlecić badania diagnostyczne:

  • u osób < 40 roku życia badaniem dającym najlepszy efekt diagnostyczny jest rezonans magnetyczny. USG, jeśli jest wykonane przez wprawnego ultrasonografistę, również powinno wykazać czy doszło do uszkodzenia łąkotki czy nie.
  • U osób > 40 roku życia badaniem, które moim zdaniem należy dodatkowo wykonać, jest rentgen, ponieważ pokaże czy doszło do zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym czy nie.

UWAGA! WAŻNE!

Często osoby około 50-60 roku życia, które uskarżają się na ból w kolanie spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi, mają diagnozowane uszkodzenia łąkotek. Błędnie są kwalifikowane do artroskopii i po zabiegu nie odczuwają poprawy, gdyż leczenie artroskopowe daje niewielki efekt w leczeniu zmian zwyrodnieniowych.
Jak rozpoznać czy ból w kolanie jest spowodowany urazowym uszkodzeniem łąkotki czy raczej uszkodzeniem łąkotki w wyniku zmian zwyrodnieniowych?

Przy urazowym uszkodzeniu łąkotki pacjenci odczuwają ból przy ruchach kolanem, głównie przy kucaniu, bóle nocne pojawiają się rzadko. Przy uszkodzeniu łąkotki spowodowanemu zmianami zwyrodnieniowymi w kolanie ból nie jest bezpośrednio związany z ruchem kolana. Charakterystyczne są bóle nocne, nasilające się zwłaszcza po intensywnym używaniu nogi w ciągu dnia.

Leczenie

U osób młodych uszkodzenia łąkotki leczy się operacyjnie. U osób starszych, aby odpowiednio dobrać leczenie należy dobrze postawić diagnozę: czy ból kolana jest spowodowany urazowym uszkodzeniem łąkotki czy zmianami zwyrodnieniowymi. Jeśli pacjent cierpi na bóle kolana z powodu zmian zwyrodnieniowych lepsze efekty daje leczenie zachowawcze. Jednak, jeśli wynik badań diagnostycznych wskazuje na urazowe uszkodzenie łąkotki, wskazane jest leczenie operacyjne.

tekst: Rafał Mikusek– ortopeda traumatolog