Endoproteza anatomiczna stawu ramiennego – animacja 3D objaśniająca przebieg operacji

  1. Home
  2. Leczenie
  3. Endoproteza anatomiczna stawu ramiennego – animacja 3D objaśniająca przebieg operacji
endoproteza anatomiczna stawu ramiennego - omartroza


Endoproteza anatomiczna stawu ramiennego 


Endoproteza anatomiczna stawu ramiennego to inaczej sztuczny staw ramienny, który może zastąpić zniszczony staw ramienny pacjenta. Do zabiegu kwalifikują się pacjenci ze zmianami zwyrodnieniowymi w stawie ramiennym (omartroza), zwłaszcza jeśli jednym z objawów są bóle w stawie ramiennym odczuwane w nocy. Innymi objawami choroby zwyrodnieniowej stawu ramiennego jest ból pojawiający się w wyniku ruchów wykonywanych przy użyciu tego stawu. Pacjenci często uskarżają się też na ograniczenie ruchomości w stawie, utrudniające im wykonywanie czynności dnia codziennego, takich jak na przykład: czesania się, ubierania, sięgania po coś wyżej, itp.

Choroba zwyrodnieniowa stawu ramiennego zdarza się stosunkowo rzadko. W stawie ramiennym, w którym doszło do zmian zwyrodnieniowych dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej. Chrząstka stawowa umożliwia prawidłowy ślizg barku. Gdy dochodzi do jej uszkodzenia pojawiają się dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości, spowodowane powstawaniem wyrośli kostnych, blokujących ruch w stawie. W pewnym momencie zmiany zwyrodnieniowe mogą zacząć dawać samoistne bóle nocne, które są wskazaniem do operacji wszczepienia endoprotezy stawu ramiennego.


Poniżej zamieszczam film – animację 3D na którym dokładnie objaśniam czym polega zabieg wymiany stawu ramiennego. Omawiam też najważniejsze momenty operacji. Więcej informacji na temat choroby zwyrodnieniowej stawu ramiennego (omartrozy) i sposobach jej leczenia znajduje się: tutaj  oraz tutajJeśli chcecie Państwo zobaczyć relację pacjentki, której wszczepiłem endoprotezę stawu ramiennego, proszę kliknąć tu: https://rafalmikusek.pl/endoproteza-stawu-ramiennego-historia-pacjentki-po-zabiegu/