Spis treści
Toggle[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Kiedy operować uszkodzenie łąkotki?
Kiedy operować uszkodzenie łąkotki? To pytanie jest bardzo ważne, gdyż nie każde uszkodzenie łąkotki nadaje się do leczenia operacyjnego. Często osoby około 50-60 roku życia, które uskarżają się na ból w kolanie spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi, mają diagnozowane uszkodzenie łąkotki. W związku z tym są błędnie kwalifikowane do artroskopii i po zabiegu nie odczuwają poprawy, gdyż leczenie artroskopowe daje niewielki efekt w leczeniu zmian zwyrodnieniowych.
Uraz czy może zmiany zwyrodnieniowe w kolanie?
Jak rozpoznać czy ból w kolanie jest spowodowany urazowym uszkodzeniem łąkotki czy raczej uszkodzeniem łąkotki w wyniku zmian zwyrodnieniowych? Przy urazowym uszkodzeniu łąkotki pacjenci odczuwają ból przy ruchach kolanem, głównie przy kucaniu, bóle nocne pojawiają się rzadko. Przy uszkodzeniu łąkotki spowodowanym zmianami zwyrodnieniowymi w kolanie ból nie jest bezpośrednio związany z ruchem kolana. Charakterystyczne są bóle nocne, nasilające się zwłaszcza po intensywnym używaniu nogi w ciągu dnia.
Kiedy leczenie zachowawcze a kiedy operacyjne?
U osób młodych uszkodzenia łąkotki leczy się operacyjnie. U osób starszych, aby odpowiednio dobrać leczenie należy dobrze postawić diagnozę: czy ból kolana jest wynikiem urazowego uszkodzenia łąkotki czy zmian zwyrodnieniowych. Jeśli pacjent cierpi na bóle kolana z powodu zmian zwyrodnieniowych lepsze efekty daje leczenie zachowawcze. Jednak, jeśli wynik badań diagnostycznych wskazuje na urazowe uszkodzenie łąkotki, wskazane jest leczenie operacyjne.
Uszkodzenie łąkotki – objawy
W kolanie są dwie łąkotki: przyśrodkowa i boczna. Najczęściej uszkodzeniu ulega łąkotka przyśrodkowa. Jeśli Twoje kolano boli przy zginaniu, np. kucaniu – jest spora szansa, że masz uszkodzoną łąkotkę przyśrodkową. Jeśli pobolewa Cię boczna strona kolana – może to być uszkodzenie łąkotki bocznej. Inne objawy przy uszkodzeniu łąkotki to np. uczucie przeskakiwania i „klikania” w stawie. Niektórzy mają odczucie podwichania się stawu kolanowego. Nie należy takich objawów lekceważyć i zwlekać z wizytą u ortopedy, gdyż nieleczone uszkodzenie łąkotki prowadzi do uszkodzenie chrząstki stawowej.
Uszkodzenie łąkotki – diagnostyka
Lekarz na wizycie powinien zbadać kolano (co niestety nie jest normą) i zlecić badania diagnostyczne. U osób poniżej 40 roku życia badaniem dającym najlepszy efekt diagnostyczny jest rezonans magnetyczny. USG jest badaniem mniej wiarygodnym, ponieważ wiele zależy od umiejętności ultrasonografisty. Wprawny ultrasonografista będzie w stanie ocenić czy doszło do uszkodzenia łąkotki czy nie. U osób powyżej 40 roku życia badaniem, które moim zdaniem należy dodatkowo wykonać, jest rentgen. Badanie rentgenowskie pokaże czy doszło do zmian zwyrodnieniowych w stawie kolanowym czy nie.
Więcej informacji na temat uszkodzenia łąkotki znajduje się tu: https://rafalmikusek.pl/uszkodzenie-lakotki/ oraz tu: https://ortopediainfo.pl/uszkodzenia-patologie-lakotki/