Rekonstrukcja więzadła przednio-bocznego ALL – animacja 3D

  1. Home
  2. Leczenie
  3. Rekonstrukcja więzadła przednio-bocznego ALL – animacja 3DRekonstrukcja więzadła przednio-bocznego ALL – kto kwalifikuje się do tego zabiegu?


Rekonstrukcja więzadła przednio-bocznego ALL to zabieg wykonywany dodatkowo w trakcie operacji rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego .  Wykonuje się go w następujących przypadkach:

  • u osób z nawrotową niestabilnością stawu kolanowego, które miały przeprowadzoną operację rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, ale więzadło ponownie się zerwało lub nie wygoiło się.
  • u osób z koślawością kolan, z dużą wiotkością stawową i dużym przeprostem
  • u osób uprawiających sporty bazujące na ruchach skrętnych kolana, np. piłka nożna, sporty walki

Zabieg ten jest uzupełnieniem rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego i jest wykonywany w trakcie tej samej operacji. W związku z tym, po pierwsze, nie wydłuża okresu rekonwalescencji i nie zwiększa dolegliwości bólowych. Po drugie poprawia wyniki, zapobiegając nawrotowej niestabilności więzadła krzyżowego przedniego.


Zabieg rekonstrukcji więzadła przednio-bocznego wykonuje się z dwóch małych, punktowych nacięć z boku kolana. Najpierw za pomocą drutów kierunkowych chirurg ortopeda ustala przyczep anatomiczny więzadła. Następnie wierci tunel w kości udowej do którego wprowadza przeszczep. Przeszczep rygluje specjalną śrubą. Kolejnym krokiem jest wywiercenie kanału w kości piszczelowej do którego chirurg wprowadza drugi koniec przeszczepu. Przeszczep przeprowadza pod pasmem biodrowo-piszczelowym.


Poniżej zamieszczam krótka animację 3D, na której pokazuję i objaśniam na czym polega ten zabieg i omawiam najważniejsze momenty tej operacji.Więcej informacji na temat operacji rekonstrukcji więzadła przednio-bocznego znajduje się TU . Szczegółowe informacje na temat operacji rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL znajdują się tu: https://ortopediainfo.pl/rekonstrukcja-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl/#Rekonstrukcja_wiezadla_krzyzowego_przedniego_ACL