Zapalenie kaletki podbarkowej

  1. Home
  2. Baza wiedzy
  3. Bark
  4. Zapalenie kaletki podbarkowej

Informacje ogólne

Kaletka podbarkowa jest tworem w kształcie balona wypełnionego płynem. Oddziela i amortyzuje ścięgna mięśnia stożka rotatorów od wyrostka barkowego oraz zapewnienia lepszy ślizg głowy kości ramiennej  pod wyrostkiem barkowym.

Zapalenie kaletki podbarkowej jest najczęstszym schorzeniem barku. Z reguły towarzyszy lub jest spowodowane przez inne schorzenia w stawie ramiennym, takie jak:

Zapalenie kaletki podbarkowej może być również spowodowane czynnikami ogólnoustrojowymi np. infekcją wirusową, chorobami metabolicznymi lub reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Czasami, najczęściej u osób około 40 roku życia, dochodzi do samoistnego zapalenia kaletki podbarkowej, niespowodowanego innymi schorzeniami w stawie ramiennym.


Objawy

Zapalenie kaletki podbarkowej objawia się silnym, rozlanym po całym barku bólem, bardzo często występują bóle nocne.


Diagnostyka

  • rentgen (w celu wykluczenia innych schorzeń stawu ramiennego)
  • usg

Leczenie zachowawcze

Zapalenie kaletki podbarkowej leczy się głównie zachowawczo. Leczenie operacyjne stosuje się w przypadku, gdy zapalenie kaletki podbarkowej towarzyszy innym schorzeniom barku, wymagającym leczenia operacyjnego oraz przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Leczenie zachowawcze polega na:

  • unieruchomieniu kończyny w  temblaku przez około 10-14 dni. W przypadku nasilonych objawów unieruchomienie przedłuża się
  • unikaniu ruchów, będących czynnikiem drażniącym
  • zastosowaniu iniekcji sterydowych (zastrzyk do kaletki podbarkowej, mający silne działanie przeciwzapalne)
  • doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne
  • chłodzenie
  • maści o działaniu przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym

W przypadku osób, u których doszło do samoistnego zapalenia kaletki (czyli niespowodowanego przez inne schorzenia stawu ramiennego), np. w wyniku przeciążenia (osoby ćwiczące na siłowni), po leczeniu unieruchomieniem i leczeniu przeciwzapalnym należy również zastosować kinezoterapię, która ma na celu wzmocnienie pierścienia rotatorów w stawie ramiennym.


Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne zapalenia kaletki podbarkowej stosuje się w przypadku, gdy towarzyszy ono innej patologii w stawie barkowym wymagającej operacji. Leczenie operacyjne stosuje się również, gdy zapalenie kaletki podbarkowej jest wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów.

Leczenie operacyjne polega na usunięciu kaletki w ramach zabiegu artroskopii.

Orientacyjny czas zabiegu: 2h

Typ znieczulenia: ogólne dotchawicze

Pobyt w szpitalu: Pacjent przychodzi do szpitala w dniu zabiegu. Wszystkie badania oraz konsultacja anestezjologiczna wykonywane są wcześniej. Następnego dnia po operacji, jeśli nie ma żadnych powikłań, usuwany jest dren, pacjent dostaje instruktaż rehabilitacji i jest wypisywany do domu.


Postępowanie pooperacyjne

Pierwszy tydzień po operacji

Pierwsza kontrola poszpitalna, zdjęcie szwów po 7 dniach. Na wizycie pacjent dostaje skierowanie na rehabilitację.

Przez pierwszy tydzień po operacji pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe. Zazwyczaj nie ma konieczności podawania leków przeciwkrzepliwych ani antybiotyku. Operowany bark powinien być chłodzony co 2-3 h przez 10-15 min, dzięki czemu zmniejszony będzie obrzęk i dolegliwości bólowe. Operowana kończyna powinna być unieruchomiona przez cały czas w ortezie ramiennej.

Pierwszego dnia po operacji bark może być mocno spuchnięty. Opuchlizna zmniejsza się zazwyczaj w ciągu 48h.

Drugi-czwarty tydzień po operacji

Operowana kończyna powinna być unieruchomiona w ortezie ramiennej do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych

Rehabilitacja w 2-4 tygodniu:

– 2-3 razy w tygodniu

Kinezoterapia: Stosuje się ćwiczenia oparte na ruchach czynnych i biernych. Stosuje się też ćwiczenia mobilizujące łopatkę, a także czynne ćwiczenia nadgarstka oraz palców, aby nie doprowadzić do przykurczy, które mogą być następstwem unieruchomienia.

Fizykoterapia: zabiegi elektrostymulacji stożka rotatorów i mięśnia naramiennego, pole magnetyczne, krioterapia z azotem.

Czwarty-ósmy tydzień po operacji

Kontrola lekarska czwartym  tygodniu od operacji. Lekarz ocenia stopień zaniku mięśniowego i  zakres ruchu w stawie ramiennym. Na ogół nie ma potrzeby dalszej rehabilitacji.

Autor: Rafał Mikusek – ortopeda traumatolog